1473950833 e1528270528350 1

Судова система – це досить статична і консервативна сфера.

Незважаючи на всі судові реформи, які були проведені протягом усього терміну незалежності нашої країни, кардинальних змін в системі українського судочинства, які могли б повернути довіру громадян до українських судів, ми так і не побачили.

Поетапно до електронного

Звичайно, якісь зміни відбуваються, але поки не можна сказати, що вони стали досить ефективними. У той же час був ряд прогресивних нововведень, які позитивно вплинули на розвиток судової системи країни, серед яких найбільше запам’яталися:

– впровадження системи автоматичного розподілу справ серед суддів,

– впровадження системи відео-конференц-зв’язку в судах, що дало можливість вирішити проблеми доставки підозрюваних і проведення судових засідань у режимі віддаленого участі свідків,

– запуск єдиного державного реєстру судових рішень,

– дозвіл фіксації відкритих судових засідань за допомогою відео- та аудіозасобів без отримання окремого дозволу суду.

Не складно помітити, що всі перераховані вище нововведення є результатом технічного прогресу, який все більше впроваджується в наше життя. Важливо, що всі перераховані вище нововведення сприяють підвищенню доступності та відкритості судової системи України.

Радує те, що на цьому в нашій країні не зупинилися. У березні цього року Президент України вніс до парламенту як невідкладний проект Закону «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 6232 (далі – Законопроект). Даний проект Закону вже ухвалили в першому читанні і готують до другого. Одним з важливих нововведень Законопроекту є поетапне впровадження інструментів «електронного правосуддя» (e-court).

Суд онлайн

Згідно Законопроекту, в судах, Вищій раді правосуддя, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Державній судовій адміністрації України, їх органах і підрозділах буде працювати Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (далі – ЄСІТС), що в дійсності і буде являти собою e-court. Робота зазначеної системи буде регулюватися відповідним положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, яку буде розроблено і затверджено вже після прийняття Законопроекту парламентом і вступу його в силу в якості Закону.

Потрібно сказати, що e-court дозволить звертатися до суду, платити судовий збір, брати участь в розгляді справ, а також отримувати необхідну інформацію і документи електронними засобами. Таким чином, з’явиться можливість здійснення всіх процесуальних дій через засоби електронного зв’язку з відповідними механізмами ідентифікації та безпеки.

Планується, що матеріали справ будуть зберігатися, як правило, в електронному вигляді, що спростить доступ до них учасникам справи, усуне тимчасові, фінансові та організаційні витрати, пов’язані з пересилкою матеріалів справи з одного суду до іншого, спростить аналіз і узагальнення судової практики.

Прикінцеві та перехідні положення законопроекту, а також похідні зміни в закони регулюють порядок поступового переведення судочинства в режим e-court.

Щоб e-court повноцінно працював, планується, що адвокатів, нотаріусів, судових експертів, приватних і держвиконавців, арбітражних керуючих, держоргани, органи місцевого самоврядування та суб’єкти господарювання державного і комунального секторів економіки зобов’яжуть зареєструватися в ЄСІТС. При цьому інші особи зможуть зареєструватися в ЕСІТС добровільно і безкоштовно не пізніше наступного дня після надходження відповідної заяви такої особи.

Слід зазначити, що право учасників справи звертатися до суду «в паперовій формі» залишиться і після впровадження в Україні e-court.

У той же час законопроектом передбачені заходи мотивації сторін до використання e-court. Так, при подачі в суд процесуальних документів в електронній формі – планують застосовувати коефіцієнт 0,8 для зниження відповідного розміру ставки судового збору. Якщо сторона хоче заощадити на оплаті судового збору, то e-court їй в руки.

Докази онлайн

Крім впорядкування і доопрацювання норм, що стосуються способів захисту, процесуальні кодекси планують доповнити новелами, які, зокрема, регулюють визначення, порядок надання і дослідження електронних доказів, проведення експертизи не тільки на підставі рішення суду, а й на замовлення учасників справи.

Цікаво, що в господарському процесі хочуть дозволити використовувати показання свідків як субсидіарне джерело доказів. У той же час, учасникам справи хочуть забезпечити можливість приймати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, не покидаючи свого житла або робочого приміщення, а для свідків, експертів – в приміщенні іншого суду.

Не розкіш, а необхідність

Потрібно звернути увагу на те, що процесуальні документи, які будуть подаватися в e-court в електронній формі, повинні будуть містити електронний цифровий підпис (далі – ЕЦП), який, відповідно до Закону «Про електронний цифровий підпис», прирівняно до власноручного підпису. Особливості використання електронного цифрового підпису в системі ЄСІТС визначать у вищезгаданому Положенні про ЄСІТС.

З огляду на те, що в найближчому майбутньому в Україні запрацює e-court, громадянам і бізнесу необхідно вже зараз замислитися над отриманням ключів ЕЦП. Відзначимо, що ключі ЕЦП, які будуть створені, виконані і збережені безпечним способом, можна отримати в Акредитованому центрі сертифікації ключів органів юстиції України (далі – АЦСК).

Таким чином, виходячи з усього вищевикладеного, ми бачимо, що в Україні зникають останні перешкоди на шляху переходу бізнесу і держави до повністю безпаперових технологій роботи. Все що може тепер стримувати в цьому бізнес і держава – це тільки сила звички (до паперу).

Українському бізнесу потрібно в повній мірі використовувати нові можливості переходу на електронний документообіг. Електронні докази, які прямо передбачать у законодавстві, дадуть можливість мінімізувати кількість паперу, що використовує бізнесом і перевести все в цифру.

Звернемо увагу, що в нашій країні недавно з’явилася система зовнішнього документообігу для бізнесу – DEALS, яку створила українська компанія InBASE. Система DEALS – це ресурс, який забезпечує підписання, адміністрування, зберігання і доставку в електронному вигляді будь-яких юридично значущих документів, якими будь-яка компанія обмінюється зі своїми контрагентами по всьому світу в режимі онлайн. Ми бачимо реальні можливості для компаній перейти на електронний документообіг і оптимізувати роботу офісів. За допомогою таких новітніх технологій робота з будь-якого місця в світі дійсно стане реальністю, а компанії зможуть відмовитися від використання паперу, що заощадить їхні витрати і збереже природу. І це все стає можливим при активній підтримці держави.

Таким чином, держоргани, судова система і бізнес в своїй роботі будуть йти нога в ногу з викликами сучасності.

Потрібно відзначити, що e-court давно очікуємо в суспільстві. Створення електронних судів може забезпечити прозорість і підзвітність в судової системи, відновити довіру до неї, залучити інвестиції в країну. У той же час електронний документообіг значно полегшить роботу бізнесу.

 

Олександр Вернигора, CEO Intecracy Deals

Джерело: «Юридична практика»