Запуск системи DEALS на майданчику NEWTEND дозволить зробити держзакупівлі ще більш електронними

Нещодавно компанія NEWTEND, яка є офіційним майданчиком ProZorro, та компанія INTECRACY DEALS, розробник систем електронного документообігу й автоматизації бізнес-процесів, підписали меморандум про співпрацю щодо запуску на майданчику електронних закупівель NEWTEND системи електронного документообігу DEALS.

Таким чином, відтепер учасники тендерів зможуть підписувати документи в електронному вигляді за допомогою електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП).

Про це та про нові можливості, які надає така співпраця, розповіли директор компанії Intecracy Deals Олександр Вернигора та директор NEWTEND Сергій Кучеренко.

– У 2015 р. вперше в Україні була оголошена державна закупівля через електронну систему ProZorro. Розкажіть, наскільки ефективним стало використання ProZorro в нашій країні? Чи виправдав цей проект сподівання?

Сергій Кучеренко: Система ProZorro перевела процедуру тендерів на європейські стандарти. Прозорі тендери дали сильний поштовх у багатьох напрямках – це і боротьба з корупцією, і економія бюджетних коштів на проведення офлайнових тендерів, і забезпечення рівного доступу до державних закупівель для всіх представників бізнесу.

Ми, як майданчик публічних закупівель, часто чуємо від постачальників схвальні відгуки, що система ProZorro відкрила їм нові ринки та значно спростила роботу відділу продажів. Ми всі пам’ятаємо, що ProZorro спочатку працювала як пілотний проект. Державні установи не були зобов’язані здійснювати закупівлі в електронному режимі, учасники приєдналися до проекту на добровільних засадах. Навіть у пілотному проекті система показала високу ефективність та відчутний рівень економії бюджетних коштів, що і стало причиною прийняття Закону України «Про Публічні закупівлі». Закон був введений в дію 01.01.2016 р., а вже з 01.08.2017 р. всі державні закупівлі в нашій країні перейшли в режим онлайн.

На сьогодні ProZorro – це електронна система, що складається з центральної бази даних та електронних майданчиків. База даних зосереджена в руках держави. Вона зберігає всю інформацію, що стосується публічних закупівель, протягом 10-ти років. Через майданчики здійснюється зв’язок замовників та учасників. NEWTEND є одним з таких майданчиків, який успішно виконує покладені на нього функції.

Олександр Вернигора: Повертаючись до питання ефективності, можна згадати інформацію, яка нещодавно з’явилася на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі – МЕРТ). Мова йде про те, що Світовий Банк завершив оцінку функціонування електронної системи публічних закупівель ProZorro в Україні. Метою оцінки було перевірити, чи відповідає ProZorro вимогам Багатостороннього банку розвитку (MDB – Multilateral Development Bank) щодо проведення електронних публічних закупівель з використанням механізмів електронних реверсивних аукціонів. Як йдеться у повідомленні, в результаті проведення оцінки Світовий банк зробив позитивний висновок щодо використання ProZorro за методами закупівель «Закупівлі у вільній торгівлі» та «Національні конкурсні торги».

Як зазначили в МЕРТ, результати цієї оцінки – основа для прийняття Світовим банком рішень щодо використання системи для проведення закупівель, які ним фінансуються. Оцінка підтвердила, що Світовий банк може використовувати ProZorro для проведення закупівель товарів, послуг та робіт в Україні.

Також про ефективність роботи ProZorro говорить той факт, що станом на травень 2017 р., за інформацією МЕРТ, загальна економія за завершеними закупівлями, що здійснювалися через систему ProZorro, перевищила 16,7 млрд грн.

Окрім того, варто відзначити роботу МЕРТ у цій сфері. Міністерство доклало значних зусиль, щоб перевести державні закупівлі в режим онлайн.

– Ви заявили про запуск на майданчику електронних закупівель NEWTEND системи електронного документообігу DEALS. Що це дасть користувачам майданчику?

Олександр Вернигора: Запуск системи електронного документообігу на майданчику NEWTEND дозволить зробити державні закупівлі ще більш електронними. Покупці та постачальники, які зареєстровані на майданчику, зможуть підписувати всі документи онлайн за допомогою електронного цифрового підпису. Паперові тендери вже відійшли у минуле. Настав час перевести документообіг між користувачами, які зареєстровані на майданчику NEWTEND, в електронний вигляд. Це забезпечить цілодобовий безпечний доступ до них з будь-якого кінця світу.

– Які переваги використання майданчика NEWTEND при проведенні закупівель?

Сергій Кучеренко: Майданчик NEWTEND зручний та простий для користувачів. Головне у запропонованій нами послузі – надати комфорт і необхідну технічну підтримку учасникам торгів. Ми створили умови, в яких користувач легко може працювати самостійно та знає, що ми завжди на зв’язку і готові допомогти, підказати або відкоригувати.

Нещодавно ми запустили новий напрямок підтримки клієнтів – консьєрж-сервіс. Це означає, що тепер з нами можна зв’язатися навіть у вихідні. Ми надаємо відповіді на запитання усіма можливими методами: телефонні дзвінки, онлайн-чат, FB-messenger, Telegramm та Viber.

Для постачальника є можливість замовити додатковий консалтинг-сервіс від NEWTEND, в рамках якого фахівці майданчика перевірять якість і коректність підготовки тендерної документації та нададуть рекомендації щодо її оптимізації.

– Розкажіть, що таке система електронного документообігу DEALS?

Олександр Вернигора: Система DEALS – це просте, швидке і зручне рішення, яке використовується для укладання й адміністрування договорів з партнерами, підрядниками та клієнтами по всьому світу в режимі онлайн. Мета рішення – спрощення ділових відносин з контрагентами в питаннях погодження документів, підписання угод та управління договірними відносинами, шляхом скорочення непотрібних адміністративних документів, створення зручного і безпечного каналу зв’язку, забезпечення законності обміну всіх документів та створення єдиного корпоративного стандарту.

Варто відзначити, що на сьогодні в Україні існує необхідна нормативна база, щоб державні органи та бізнес перейшли на електронний документообіг. Так, Закон України «Про електронні документи та електронний документообіг» був прийнятий ще у 2003 р. Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів. Згідно із Законом, електронний документ – це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений та перетворений електронними засобами у візуальну форму. Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису, відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис». Саме цим Законом регулюються відносини, пов’язані з використанням електронних цифрових підписів. Якщо автор створює ідентичні за документарною інформацією і реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу. Допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися лише на підставі того, що він має електронну форму.

Нещодавно держава зробила останній крок до забезпечення бізнесу можливістю використовувати електронний документообіг. Так, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями», яким було скасовано використання печаток в Україні. Наявність печатки відтепер не є обов’язковою вимогою для визнання документа чи угоди дійсними. Державні органи або органи місцевого самоврядування не мають права вимагати наявності печатки на офіційних документах. Таким чином, представники бізнесу, маючи ключі ЕЦП, можуть впевнено використовувати у своїй діяльності електронний документообіг. Особливо актуально це буде для великих компаній, які співпрацюють з чималою кількістю контрагентів та з великими обсягами документів.

– Які ваші прогнози щодо переходу держави та бізнесу повністю на електронний документообіг?

Олександр Вернигора: Сьогодні ми бачимо реальну можливість для держави та компаній перейти на електронний документообіг й оптимізувати роботу офісів. За допомогою таких новітніх технологій робота з будь-якого місця у світі насправді стане реальністю. Все це стає можливим за активної підтримки держорганів. З електронним документообігом робота державних органів стане прозорішою, що піде лише на користь суспільству.

Необхідно звернути увагу на низку значних переваг, які надає бізнесу електронний документообіг. Насамперед, це економія значних коштів, які наразі витрачаються компаніями на друк паперових документів, логістику та зберігання. Електронний документообіг не потребує на це затрат. Ще одна перевага електронного документообігу – це безпека, яка на сьогодні є основою бізнесу. Електронний документ зберігається у хмарах, доступ до яких майже неможливо отримати. Також важливим є той факт, що електронний цифровий підпис, яким електронному документу надається юридична сила, неможливо підробити.

Отже, електронний документообіг має значні переваги над паперовим. Зважаючи на це, закликаємо інші офіційні майданчики ProZorro та учасників державних закупівель долучатися до тотальної електронізації.

Усі новини