Чим КЕП відрізняється від УЕП і чому ми їх плутаємо

Ми звикли будь-який електронний підпис називати КЕП-ом, але що насправді таке КЕП? І чим він відрізняється від більш поширених удосконалених електронних підписів? Через нерозуміння різниці між КЕП і УЕП інколи можна неправильно сприйняти зміни в законодавстві чи обрати для себе не той варіант особистого ключа. 

Ми хочемо це виправити, тому в цьому блозі експерти Deals простими словами пояснили, в чому різниця між кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом, де перевірити ваш підпис та про які нюанси законодавства треба знати. 

Чим КЕП відрізняється від УЕП

Взагалі електронний підпис – це унікальний набір криптографічно зашифрованих електронних даних, які ідентифікують особу. Він може бути удосконаленим (УЕП) та кваліфікованим (КЕП). Відрізняються ці види підпису рівнем захисту. 

  • КЕП – більш захищений, бо базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа і зберігається на захищеному носії. Простіше кажучи, КЕП – це те, що ми зазвичай називаємо токеном. 

  • УЕП – менш захищений, бо зберігається на незахищеному носії, але все одно дає змогу здійснити ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов’язаний цей підпис.

Тобто, якщо ви онлайн сформували свій електронний підпис, і він у вас зберігається у вигляді файлу на комп’ютері або звичайній флешці – ви маєте удосконалений електронний підпис. 

З КЕП же не все просто. По-перше, КЕП має кваліфікований сертифікат, який кваліфікований надавач електронних довірчих послуг може сформувати тільки належним чином ідентифікувавши особу. Як це належним чином? Для цього ви маєте надати йому свої документи офлайн особисто. По-іншому ідентифікація не рахується.

По-друге, особистий ключ КЕП може зберігатися лише в засобі КЕП – захищеній флешці, на якій не може бути більше нічого, крім ключа, або в іншому спеціальному засобі, що має експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації. Перелік засобів криптографічного захисту інформації, які мають експертний висновок, можна подивитися тут.

Отже, в цьому різниця між КЕП і УЕП. Детально про ці види е-підписів можна прочитати в Законі України «Про електронні довірчі послуги», а також у Листі Мінцифри, який відповідає на питання, в чому полягає відмінність між удосконаленим та кваліфікованим електронним підписом.

Як перевірити, у вас КЕП чи УЕП

 

Якщо ви не впевнені, маєте КЕП чи УЕП, перевірити свій е-підпис можна на сайті Центрального засвідчувального органа (ЦЗО). Для цього завантажте документ, підписаний електронним ключем, і натисніть «Перевірити».

 

 

Тепер знайдіть у результаті поле Тип носія особистого ключа і поле Тип підпису

  • Якщо ви маєте КЕП, то тип носія буде Захищений, а тип підпису – Кваліфікований
  • Якщо ж у вас УЕП, то тип носія – Незахищений, а тип підпису – Удосконалений

Які важливі законодавчі зміни у використанні КЕП і УЕП

Зараз бізнес може користуватися і КЕП, і УЕП для підпису документів. Однак це питання зазнало і продовжує зазнавати змін.

Зараз бізнес може користуватися і КЕП, і УЕП для підпису документів. Однак це питання зазнало і продовжує зазнавати змін.

Як все було:

  • У 2020 році підприємствам дозволили використовувати УЕП замість КЕП до 5 березня 2022 року. 
  • 23 лютого 2022 це рішення відтермінували до 31 травня 2022. 
  • Постановою КМУ від 24 травня 2022 р. можливість використовувати звичайні незахищені КЕП продовжили на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення чи скасування.
  • 12 січня 2023 року Верховна Рада прийняла за основу законопроєкти № 6085 та 6086, мета яких – дозволити завжди використовувати звичайний удосконалений е-підпис замість КЕП. Це також допоможе спростити зовнішньоекономічні відносини з іноземними контрагентами, які використовують іноземні платформи ЕДО (наприклад, Docusign, де формується якраз УЕП). Поки ми чекаємо остаточного рішення законотворців.

Сподіваємося, наша стаття була корисною і тепер ви знаєте, в чому різниця між КЕП та УЕП і можете більш усвідомлено вибрати особистий ключ, який підходить вам найкраще. Нагадуємо, що зручно підписувати документи будь-яким видом електронного підпису ви цілодобово можете в Deals.

 

Усі новини